Forbundstyret i NEKF har fattet vedtak på indeksering av jaktegenskaper for godkjente avlshanner for rasen Norsk Elghund Grå. Bandhundutvalget og Løshundutvalget har kommet med innspill på hvilke momenter som er mest arvelig i sine jaktprøveformer.
Alle moment der hunden er bedømt i og gjennomsnittet for momentene, danner grunnlaget for indekseringen.
Momenter:
Bandhund : moment 2,3 og 4
Løshund : moment 1, 3, 5 og 9
Indekseringen er kun for godkjente avlshanner i regi av Avlsutvalget for NEG sin avlshundliste.
Avlshundlisten er nå delt etter hvilken jaktprøveform hundene er merittert i . Der hundene fyller kravet for begge prøveformer , vil de stå på begge listene over avlshunder.
Indeksering: Grunnlag for indeksering er fra analyser av jaktprøver i FOU prosjektet.
Bandhund:Moment 2: 7,4 p Totalt : 21,2 p som gir 100 i indeks |
Løshund:Moment 1: 6,6 p Totalt : 30,5 p som gir 100 i indeks |
Eks:
Hunden har startet på 4 løshundprøver.
moment 1: 8 p, 9 p , 9 p og 8 p: snitt 8,5
moment 3: 10 p, 9 p, 10 p og 10 p: snitt 9,75
moment 5: 9 p, 9 p, 10 p og 10 p: snitt 9,5
moment 9 : 10 p, 10 p, 9 p og 9 p: snitt 9,5
Totalt: 37,25
Beregning: 37,25 x 100 : 30,5 = 122,95 , som blir eks.hundendens indeks.
Når ”muspeker” blir satt på indekstallet for den enkelte hund , vil tallgrunnlaget for indekseringen for denne hunden komme opp som merknad.
Det taes forbehold om feil pga. manglende innrapportering m.m. , listen vil bli oppdatert en gang i året.
Finn du feil eller mangler på listen, send melding om dette til Avlsutvalget for NEG, dette kan gjelde bl.a. hunder som er syke , døde og har fått nye eiere.
Avlshundliste
Avlsutvalget for Norsk Elghund Grå